História ... klasika od roku 1965

    Cvičky s kódovým označením "Jarmilky" (bohvie, prečo sa celá výrobná rada takto volala - vraj podľa mena manželky prezidenta Zápotockého) boli prvýkrát uvedené tesne pred spartakiády v roku 1965 a pre túto veľkolepú udalosť bolo vyrobených niekoľko miliónov (!) párov plátených cviček s gumovou prackou.Spartakiáda

      Vďaka svojej jednoduchosti a pohodlnosti sa výroba uchytila ​​a veľký rozmach spôsobil zavedenie cviček do rôznych telovýchovných jednôt, na hodiny telesnej výchovy a v neposlednom rade aj do škôlok. Samozrejme najviac obľúbené boli medzi mládežou a deťmi, ktoré využívali plátené plochy k maľovanie obrázkov a grafit. V rámci unifikácie boli cvičky dokonca stanovené ako povinná výbava žiakov vedľa notoricky známych bielych tričiek s červenými trenírkami.

    Vzhľad jarmilek zostal nezmenený až do roku 1985, kedy bola pridaná malá nášivka s českou trikolórou. Po revolúcii výroba postupne upadala, ale poslednou dobou sa cvičky stávajú opäť nepostrádateľnými pomocníkmi v rade činností vďaka svojej jednoduchosti, pohodlnosti, priaznivej cene a ich popularita stúpa aj v oblasti módy a štýlu. Stále sú používané organizáciami ako TJ Sokol alebo najrôznejšími folklórnymi združením a školy je opäť odporúčajú ako žiacku obuv do hodín telesnej výchovy.

Zdroj (preloženo z): http://geocities.com/jarmilky/